Okazyjne spożywanie alkoholu — czy to już uzależnienie?

Wszywka Alkoholowa
2 min readDec 4, 2022

--

W dzisiejszych czasach można zauważyć wśród ludzi pewną tendencję, w ramach której osobom ciężko jest wyobrazić sobie czas wolny lub weekend bez imprez i zabaw, w których główną rolę odgrywa alkohol spożywany w większej lub mniejszej ilości. Trzeba pamiętać o tym, że wyroby alkoholowe to substancje o działaniu toksycznym oraz silnie uzależniającym. Ich regularne, długofalowe przyjmowanie wpływa niekorzystnie na zdrowie człowieka, jego samopoczucie, kontakty z rodziną, pracę, itp.

Sporo osób twierdzi, że regularne przyjmowanie alkoholu tylko w dni wolne i weekendy nie świadczy o uzależnieniu. W wielu sytuacjach rzeczywiście jest to spożycie kontrolowane, ale trzeba również pamiętać, że takie okazyjne picie weekendowe może przerodzić się we wczesną fazę uzależnienia, która następnie doprowadzi do poważniejszych kłopotów. Innymi słowy trudno jest wykryć granicę pomiędzy zwykłym piciem towarzyskim, a groźnym nałogiem uznawanym za chorobę.

Co warto wiedzieć o weekendowym nałogu

Jeśli chodzi o tak zwany alkoholizm weekendowy to pod tym pojęciem kryje się stan silnej potrzeby spożywania alkoholu w dowolnym czasie wolnym. Najczęściej wiąże się to z regularnym spożywaniem substancji alkoholowych w soboty i niedziele, święta, urlopy, a także inne dni, które są wolne od pracy. Brak zaspokojenia takiej silnej potrzeby picia przekłada się na dyskomfort oraz zdenerwowanie osoby dotkniętej problemem. Ludzie, którzy cierpią z powodu takich problemów mają problem ze znalezieniem pomysłów na spędzanie czasu wolnego.

Alkoholizm weekendowy obejmujący tylko okazyjne picie, jest tak samo poważnym problemem jak bardziej klasyczne formy alkoholizmu. Jego zlekceważenie może po pewnym czasie doprowadzić do poważniejszego rozwoju choroby i całkowitej utraty kontroli nad życiem. Często osoby chore wypierają ten problem u siebie, ponieważ niepokojące objawy pojawiają się dużo rzadziej. Uczucie przymusu i silnej potrzeby picia (nawet tylko w dni wolne) nadal jest przejawem braku kontroli. Czasami poważniejsza choroba alkoholowa wynikająca z weekendowego picia rozwija się powoli przez wiele lat.

Inne istotne informacje o alkoholizmie weekendowym

Weekendowe uzależnienie nie jest łatwe do zdiagnozowania i odróżnienia od normalnego świętowania i kontrolowanego picia. Do grona niepokojących objawów stanowiących „sygnał alarmowy”, należy jednak zaliczyć poniższe sytuacje:

  • myślenie o piciu alkoholu w najbliższym dniu wolnym,
  • brak umiejętności odmowy wypicia alkoholu w towarzystwie w wolny dzień,
  • zdenerwowanie, a nawet agresja spowodowana brakiem dostępu do produktów alkoholowych w dniu wolnym,
  • utrata kontroli i spożywanie większych ilości alkoholu ze względu na zwiększone jego tolerowanie przez organizm,
  • brak innych pomysłów na czas wolny niż picie,
  • ukrywanie problemu oraz spożywanie alkoholu w samotności,
  • coraz częstsze zaniedbywanie własnych spraw i osób bliskich na rzecz spożywania alkoholu.

Po wykryciu uzależnienia od alkoholu, dobrze jest pomyśleć o różnych metodach, takich jak między innymi Esperal Wrocław. Ważną rolę odgrywa również psychoterapia, której celem jest uświadomienie osobie chorej jej problemu oraz zapewnienie jej motywacji do pracy nad sobą i wyjściem z nałogu.

Sprawdź: https://alkotherapy.pl/

Alkotherapy Wszywka Alkoholowa Wrocław

Bartłomieja Strachowskiego 32, 52–210 Wrocław

731 731 335

--

--